Skip to main content

Чому потреба носити медичну маску викликає у нас дискомфорт і як з цим впоратися?

Пандемія коронавируса змусила мільйони людей по всьому світу почати носити захисні маски.  Кому-то це додало відчуття спокою і захищеності від зараження вірусом, у інших же носіння маски викликає дискомфорт, неспокій і навіть почуття страху.  З чим пов’язані ці негативні відчуття і чи можна їх подолати?

 

Коли 74-річна Бріджит йде в супермаркет на околиці Гамбурга і бачить оточуючих в медичних масках, її охоплюють невпевненість і страх.

Бріджит виросла в Німеччині – після закінчення Другої світової війни вона, як і багато інших, була змушена носити маску, щоб уберегтися від токсинів і бетонної пилу, що витають в повітрі після руйнівних пожеж і бомбардувань.

“Дитинство було так давно, я й подумати не могла, що далекі події минулого можуть повернутися”, – говорить Бріджит.  Зараз кожен похід в магазин в масці обертається для неї важкими спогадами повоєнного часу.

Психологи відзначають, що з початку введення карантинних заходів через пандемію коронавируса не тільки літні, але і люди більш молодого віку почали скаржитися на те, що носіння масок викликає у них дискомфорт, почуття тривоги, а в деяких випадках і справжній страх.

Необхідність надягати маску, виходячи з дому чи сідаючи в транспорт, оголила неоднозначне, часом діаметрально протилежне ставлення до цього аксесуара.  В інтернеті та соцмережах палають дискусії про те, чи є в них користь і чи варто їх носити.

Користувачі розділилися на два табори – прихильників і противників масок

“Мені ще не доводилося вдягати маску і, сподіваюся, не доведеться, – кажуть одні. – З боку виглядає жахливо дискомфортно”.

“Праці не складає носити маску, поки того вимагають обставини і підтримка лікарів, ношу обов’язково”, – заперечують інші.

“Мене бісить, коли я приходжу в супермаркет і бачу людей без масок, нюхають помідори”, – зустрічаються і такі судження.

Противники масок скаржаться на брак повітря, труднощі в спілкуванні і скутість в діях.  Прихильники ж кажуть, що так вони відчувають себе більш захищеними, і закликають пам’ятати про тих, кого безтурботний носій вірусу може мимоволі заразити.

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує носити маски лікарям, а також тим, хто доглядає за хворими Covid-19 або відчуває симптоми коронавируса.

Незважаючи на це, деякі країни Європи, включаючи Іспанію та Італію, зробили їх носіння обов’язковим в рамках поступового виходу з пандемії.  У Україні майже в усіх регіонах введений режим носіння масок різної суворості.  У західних регіонах України маску обов’язково потрібно носити в громадському транспорті, в офісах і магазинах.

Чому носіння маски у багатьох викликає труднощі і що з цим робити?

 

“Бий, біжи або замри”

“Ми відчуваємо занепокоєння, коли навколо виникає невизначеність. Те, що, надягаючи маску, ви відчуваєте тривогу, – не варто вважати серйозною проблемою”, – говорить Шон Наборс виданню WWMT з “Центру з лікування тривожних розладів” Університету Західного Мічигану.

“Це природна реакція нашого організму на ситуацію, в якій ми відчуваємо тривогу тому, що не знаємо, що станеться далі, або ж тому, що раніше з нами такого не було”, – додає він.

Однією з базових причин, чому деякі люди можуть відчувати тривогу через носіння маски, психологи називають блокування каналів невербального спілкування, або міміки обличчя, завдяки яким ми вибудовуємо комунікацію з навколишнім світом.

“Наша нервова система регулюється невербальними каналами спілкування, які ми отримуємо, – пояснює психолог Сюзан Бабель. – Якщо вам хтось посміхається, ваша нервова система заспокоюється, а ви розслабляєтеся і настроюєтеся на позитив”.

“Виходячи на вулицю, ви хочете бути впевненими у своїй безпеці, – продовжує психолог. – Якщо ви не бачите виразів обличчя людей і посилаються ними сигналів, ваша нервова система автоматично переходить в режим” бий, біжи або замри “(стан, при якому організм  мобілізується для усунення загрози).

 

 “Чужинці в масках”

“Ми позбавляємося істотної кількості інформації, одержуваної за допомогою невербального спілкування”, – говорить психолог і психотерапевт Катерина Позднякова.

Ми завжди підсвідомо прагнемо контролювати ситуацію і зчитувати навіть найменші ознаки загрози – саме тому, приходячи в кафе або ресторан, більшість людей буде намагатися зайняти місце десь в кутку обличчям до входу, звідки можна спостерігати за тим, що відбувається, пояснює вона.

“Такі люди живуть в постійному страху осуду іншими. Коли у них рожевіють щоки або на обличчі проявляються ознаки занепокоєння, вони вкрай переживають, що оточуючі помітять це і сформують негативну думку, – додає Персод. – Захист і велика анонімність, яку забезпечує медична маска,  може стати для них ковтком свіжого повітря “.

Ланцюгова реакція

Кілька років тому Сюзан Бабель стала свідком лісових пожеж в Каліфорнії – неприборканий вогонь змітав усе на своєму шляху, налякані мешканці постраждалих районів носили маски, щоб не задихнутися від диму і кіптяви.  Нинішня ситуація навколо коронавируса нагадала їй про ті подіїю.

“Кожен день, повертаючись з роботи, я переживала, що не зможу повернутися в свій будинок, нас могли евакуювати в будь-яку хвилину, – згадує вона. – Дихати було неможливо, я безперестанку кашляла. Кожен раз, коли я виходжу на вулицю в масці,  спогади повертаються “.

Схожі відчуття відчувають москвичі, які пережили жорстокий зміг і аномальну спеку влітку 2010 року.  Повітря прогрілося майже до рекордних 40 градусів, небо стає в жовто-бурий колір, а виснажені димом і нестерпним спекою перехожі ходили по вулицях у масках.

Ілюзія захищеності

Як правило різке відторгнення до маскам відчувають люди, які пережили травму в минулому, схильні до підвищеної тривожності в повсякденному житті, а також страждають на клаустрофобію, відзначають психологи.

Це стосується в тому числі і тих, хто зазнав нападу або пограбування незнайомцями в масці, пацієнтів із серйозними захворюваннями, день і ніч оточених лікарями в масках, а також жертв агресії, нападів і буллінг.

“У таких людей нервова система більш активна, ніж у звичайної людини, вони постійно шукають можливість заспокоїтися, але зробити це вкрай важко”, – пояснює Сюзан Бабель.

Але нерідко маска робить і прямо протилежний ефект, створюючи ілюзію захищеності на підсвідомому рівні, навіть якщо її реальна користь обмежена.

“Носіння маски – один із способів переконати себе в тому, що ми контролюємо хвороба, – розповідає в авторському матеріалі для Business Insider психотерапевт Емі Морін.

“Ми говоримо самі собі: дивись, твоя маска зменшує ризик зараження, – це, в свою чергу, допомагає впоратися з тривогою”, – додає вона.

Крім того, багато хто визнає, що носять маску, відчуваючи відповідальність перед суспільством, і відчувають моральне задоволення від виконаного обов’язку.

Прозорі маски

Пандемія, а разом з нею і носіння масок ускладнили життя і роботу однієї з найбільш уразливих груп населення – глухих і слабочуючих людей.

“Маски не дають можливості глухому або слабочуючих людині зчитувати з губ”, – говорять правозахисні громадські організації.

“До пандемії глухі стикалися з тим, що не всі лікарі в поліклініках або лікарнях готові були знімати маски. Зараз це відбувається повсюдно”, – додає вона.

Захищає права глухих Катерина Савченко каже, що під час карантину проблем з комунікацією вдалося минути, хоча подібні питання періодично виникають.

Для людей, схильних до социофобии або сильно переживають через те, як їх сприймають оточуючі, маска може стати справжнім порятунком, – каже психіатр і автор статті “Психологія носіння масок для обличчя” Радж Персод.  – Це відбувається тому, що в звичайному житті вони прагнуть приховувати свої емоції від навколишнього світу “.

Як правило різке відторгнення до маскам відчувають люди, Які пережили травму в некогда, схільні до підвіщеної трівожності в повсякдення жітті, а такоже страждають на клаустрофобію, відзначають психологи.

Це стосується в тому чіслі и тихий, хто зазнається нападу або пограбування незнайомцямі в масці, пацієнтів Із серйозною захворюваннямі, день и ночь оточеніх лікарями в масках, а такоже жертв агресії, нападів и буллінг.

“У таких людей нервова система більш активна, чем у звічайної людини, смороду Постійно шукають можлівість заспокоїтіся, но сделать це Вкрай важких”, – пояснює Сюзан Бабель.

Альо нерідко маска Робить и прямо протилежних ефект, створюючі Ілюзію захіщеності на підсвідомому Рівні, даже если ее реальна Користь обмежена.

“Носіння маски – один Із способів переконаті собі в тому, что ми контролюємо хвороба, – розповідає в Авторська матеріалі для Business Insider психотерапевт Емі Морін.

“Ми говоримо Самі Собі: дивись, твоя маска зменшує ризики зараження, – це, в свою черга, допомагає впоратіся з тривога”, – додає вона.

Кроме того, много хто візнає, что носять маску, Відчуваючи відповідальність перед суспільством, и відчувають моральне удовольствие от Виконання обов’язку.

“На самому початку пандемії у мене була рана на оці, довелося терміново їхати в травмпункт, – згадує Катерина. – Я заздалегідь написала причину візиту і попросила відповісти письмово – доктор так і зробив, і маску теж зняв”.

“До пандемії завжди дратувало, коли на прийомі у лікаря бачать, що я не чую, але продовжують говорити. Показую жестами: я не чую і не розумію вас із закритим ротом, – але вони як і раніше сидять в масках. Тоді я показую на  ручку, киваю головою, мовляв, пишіть. І так листуємося “.

Олена вважає, що проблему утрудненою комунікації під час пандемії можна вирішити за допомогою прозорих масок або письмового спілкування.

“Я одного разу побачила в” Фейсбуці “ролик, як чоловік переводить на мову для глухих мера міста, і у перекладача маска прозора – це дуже допомогло”, – згадує Катерина.

“Якщо перекладач із закритою маскою, ми дивимося і на жестикуляцію, але зрозуміти його набагато складніше”, – додає вона.

 “Помахайте перехожим”

“Коли я виходжу на прогулянку, я махаю рукою перехожим, і вони махають у відповідь. Раніше я посміхалася, але через маски цього не видно”, – Сюзан Бабель.

Психолог вважає, що потрібно постаратися адаптуватися до нових реалій, спробувати знайти інші невербальні сигнали, за допомогою яких ми можемо дати іншим зрозуміти, що налаштовані дружелюбно.  Вітальний жест рукою – один з них.

Наша нервова система найбільше реагує на інформацію, яку вона отримує від органів почуттів.  Для боротьби зі стресом необхідно активувати їх.

“Спробуйте послухати музику, подихати” трійками “перед виходом на вулицю. Вгамувати тривогу допомагає спів, заспокоїти нервову систему можемо допомогти улюблений запах – наприклад, я додаю в маску краплю лаванди”, – говорить Сюзан.

Потрібно дозволити собі зняти маску в будь-який момент, коли ви відчуєте себе погано, зазначає Катерина Савченко.  “Виберіть спокійний куточок, зніміть маску, подихайте – відчуйте момент, коли повернеться рівновагу і продовжуйте рух”.

Психологи також радять купити оригінальну маску, яка вам сподобається.

Зараз їх досить багато в продажу.  “Можна знайти маску із зображенням красивих губ або особою супергероя. У такій масці ви відчуєте себе комфортніше, ніж у звичайній медичної”, – додає Катерина.

Сюзан Бабель, в свою чергу, закликає спробувати раціоналізувати емоції, які ви відчуваєте, подумки проговорити їх у себе в голові і зрозуміти, що в подібних реакціях немає нічого ненормального.

“Поговоріть з собою – конструктивне самонавіювання разом з іншими інструментами зняття напруги дозволять вам відчути себе легше і впевненіше, якщо ситуація повториться”, – говорить вона.

але саме головне підсумовує психолог, – в масці або без, доброта і увага по відношенню як до оточуючих, так і до самих себе, здатні змусити нас відчути себе в більшій безпеці в настільки небезпечному і непередбачуваному світі, яким ми бачимо його зараз.